Bayern München – Bodo/Glimt: Glimts tidiga resa hotar nollan
Glimt reste tidigt
Bodø/Glimt lämnade Norge redan på lördagen och har lagt uppladdningen utanför München, där laget tränar på gräs fram till onsdagens pass på Allianz Arena. Det här är mer än bekväm logistik. Gästerna får flera dagar att ställa om från vardagen på Aspmyra och slipper komma till matchen med resan kvar i kroppen.
Fem spelare stannade hemma för skadejobb, däribland Håkon Evjen och mittbacken Jostein Gundersen. Det försvagar bredden, men den offensiva kärnan med Jens Petter Hauge, Andreas Helmersen, Ola Brynhildsen och Ole Didrik Blomberg reste med. Glimt vann dessutom med 2–1 i Fredrikstad före avfärden och har nu gått 18 tävlingsmatcher utan förlust.
Vi såg att det går att hålla nollan mot dem och få med sig något.
Martin Reier, tränare i Bodø/Glimt
Bayerns mållösa match lurar
Glimts optimism fick förstås näring av Bayerns 0–0 mot Schalke. Münchenlaget dominerade men fick inte hål på Loris Karius, trots att Kane byttes in i paus och Olise samt Musiala kom senare. Den matchen ska inte avfärdas, men den ska heller inte ges för stor vikt när flera av de vassaste anfallarna började på bänken.
Formjämförelsen är annars offensiv från båda håll. Bayern har 4–1–0 och 15–5 på sina fem senaste, medan Bodø/Glimt kommer med fem raka segrar och 17–4. Motståndet har inte varit likvärdigt, men norrmännen har gjort jobbet även i Europa och vann båda playoffmötena med NEC, totalt 6–1.
Premiärraden avgör valet
UEFA:s siffror placerar Glimts målform i ett större sammanhang. Laget har gjort minst två mål i elva av sina tolv senaste Europamatcher och fick med sig 2–2 från Dortmund förra säsongen. Det är ett lag som vågar spela framåt även när motståndet är större, och ett tidigt Bayernmål behöver därför inte döda båda lagen gör mål.
Samtidigt är det svårt att gå emot hemmalaget. Bayern har vunnit 23 raka premiärmatcher i Champions League och tagit 36 segrar på sina 38 senaste hemmamatcher i grupp- eller ligafasen. Glimt kan hota utan att vara nära att kontrollera matchen. Jag ser snarare ett förlopp där gästerna skapar tillräckligt för ett mål men tvingas lämna större ytor ju längre matchen går.
Resultatet får följa med
Båda lagen gör mål till 1,65 är det försiktigare alternativet, medan samma utfall tillsammans med över 2,5 mål ger 1,72. Bayerns närmast absurda premiärsvit gör dock att jag vill ta med hemmasegern när oddset stiger till 1,93.
Den tydliga invändningen är en kontrollerad Bayernseger utan insläppt mål, särskilt när Glimt saknar flera spelare. Gästernas tidiga resa, målformen och viljan att spela sitt vanliga anfallsspel väger ändå över. Spelet blir Bayern München vinner och båda lagen gör mål till oddset 1,93.
Bayern München
| Datum | Match | Resultat |
|---|---|---|
| 5. sep 2026 | FC Schalke 04 – Bayern München | O0–0 |
| 2. sep 2026 | VfL Osnabrück – Bayern München | V1–4 |
| 28. aug 2026 | Bayern München – VfB Stuttgart | V5–1 |
| 22. aug 2026 | Borussia Dortmund – Bayern München | V1–2 |
| 18. aug 2026 | 1. FC Heidenheim – Bayern München | V2–4 |
Bodo/Glimt
| Datum | Match | Resultat |
|---|---|---|
| 4. sep 2026 | Fredrikstad – Bodo/Glimt | V1–2 |
| 30. aug 2026 | Bodo/Glimt – Rosenborg | V4–2 |
| 26. aug 2026 | Fauske Sprint – Bodo/Glimt | V0–5 |
| 25. aug 2026 | Bodo/Glimt – NEC Nijmegen | V3–0 |
| 19. aug 2026 | NEC Nijmegen – Bodo/Glimt | V1–3 |
Kommentarer
Logga in eller skapa ett konto för att kommentera.