Europatipset tips 20/8

Europatipset tips 20/8

Joakim
Skribent: Joakim
Publicerad:

Den här kupongen är en sån som kan se enkel ut vid första ögonkastet eftersom flera favoriter är brutalt hårt spelade. Samtidigt är det just i kvalfotboll som kupongerna ofta spricker eftersom matchbilderna blir speciella och returerna alltid ligger och spökar i bakhuvudet.

Vi får en tydlig mix där Europas kvalrundor dominerar men där vi också har en La Liga-match och en engelsk League One-match som kan bli rena lottdragningen så här tidigt på säsongen. Planen i systemet är därför att låsa några stabila grundtecken men samtidigt lägga fem helgarderingar där det finns hög risk.

Systemförslag inför Europatipset 20 augusti

#MatchTips
1Lech Poznan – Thun1X
2Trabzonspor – Ferencvarosi TC1X
3KF Egnatia – Lilleström1X2
4OFI Kreta – CSKA Sofia1X2
5St. Truidense – Omonia Nicosia1
6Nordsjälland – St. Gallen1
7PAOK – Brann1
8Tromsö – Brighton2
9Hajduk Split – Rakow Czestochowa1X2
10Lugano – Maccabi Tel AvivX2
11Hearts – Rapid Wien1X2
12Rayo Vallecano – Alavés1
13Sheffield W – Bradford1X2

Spiken på Brighton

Brighton kliver in i playoffet där första mötet spelas borta den 20 augusti och returen spelas på Amex den 27 augusti. Det upplägget gör att många gärna garderar engelsmännen men jag tycker ändå att tvåan är rätt väg att gå när vi vill ha en tydlig spets i systemet.

Tromsö är ingen slagpåse. De ligger trea i Eliteserien efter 17 matcher och har 34 gjorda mål vilket säger en del om tempot de kan spela med mitt i säsong. Dessutom kommer de från en riktigt tung kvalinsats mot CFR Cluj där de vann 5-0 borta och följde upp med 2-1 hemma.

Samtidigt är det här en nivå upp där Brighton har en annan bredd och en annan fart i offensiven även om det finns frågetecken i truppen. Yankuba Minteh är enligt skadeuppdateringar borta i flera veckor och Evan Ferguson är också listad som borta vilket sänker spetsen. Mitoma har dessutom haft en hamstringskada som krävt operation tidigare under året även om det är fokus på comeback.

När vi väger klass och material mot Tromsös formkurva landar jag ändå i att Brighton ska ha bäst chans att vinna redan här.

Skrällen i Lugano – Maccabi Tel Aviv (1X2)

Här skriker kupongen favoritfälla. Lugano är streckat runt 70 procent trots att oddsen pekar på en betydligt jämnare matchbild. Det är exakt i den typen av läge som systemet ska våga gå emot och därför sitter X2 som halvgardering.

Visst finns det argument för Lugano som visade form hemma i ligan när de körde över Zurich med hela 5-0 den 9 augusti. Det gör att många gärna fyller på med ettan direkt och rent psykologiskt blir det lätt att övervärdera senaste intrycket.

Men Maccabi har kapacitet att störa. I Europa-kvalet vann de exempelvis med 5-0 borta mot Sheriff den 23 juli vilket visar att de kan göra mål i klunga även på resa. Samtidigt är de svårlästa eftersom de också åkte på en 0-3-smäll mot CSKA Sofia den 6 augusti.

Dessutom vet vi att just den här playoff-rundan spelas den 20 augusti på Luganos AIL Arena. Det gör att ettan kommer vara överstreckad även om motståndet i praktiken håller hög europeisk nivå. X2 är därför systemets tydligaste värdegrepp.

Kupongen byggs för att överleva favoritraden men också kunna få betalt när en eller två av de stora procenten går bort. Med Brighton som tydlig spik och med 1X2 i Lugano-matchen får systemet både stabilitet och en vass värdepunkt.

Joakim

Om skribenten

Joakim
Bettingexpert
Email Twitter Instagram

Joakim är vår expert när det kommer till Svenska spels poolspel och skriver även mycket om engelsk fotboll och hela den internationella scenen. Det kommer dessutom en hel del spel från UFC och även basket emellanåt.

Senast uppdaterad: 19 augusti, 2026

Kommentarer