Europatipset tips 22/4
Onsdagens Europatipset den 22 april har en kupong som blandar Premier League, Allsvenskan och flera tunga cupmöten. Det är en omgång där stora favoriter som Manchester City, Barcelona och Hammarby kommer dra mycket streck vilket gör att utdelningen ofta avgörs i några få matcher som sticker ut i procenten.
Jag bygger systemet med en tydlig grund i de mest logiska ettorna och tvåorna men där vi samtidigt tar höjd för att cupmatcher kan bli stökiga. Just Leverkusen – Bayern och Porto – Sporting är typiska drabbningar där matchbilden kan ändras snabbt vilket gör att helgarderingar kan vara guld värda när många system låser sig.
Nyckeln i det här systemet är att vi tar betalt på en stark Allsvensk spik och att vi sedan ger oss själva chans att få med en riktig rensare. Får vi träff på en enda skräll i rätt läge så är det ofta där kupongen öppnar sig.
Systemförslag inför Europatipset 22 april
| # | Match | Tips |
|---|---|---|
| 1 | Burnley – Manchester City | 2 |
| 2 | Bournemouth – Leeds | 1X2 |
| 3 | Atalanta – Lazio | 1X |
| 4 | Bayer Leverkusen – Bayern München | 1X2 |
| 5 | Elfsborg – Djurgården | 1X2 |
| 6 | Hammarby – Halmstad | 1 |
| 7 | Västerås – Häcken | X2 |
| 8 | Örgryte – Brommapojkarna | 2 |
| 9 | Barcelona – Celta de Vigo | 1 |
| 10 | Elche – Atlético Madrid | X2 |
| 11 | Real Sociedad – Getafe | 1 |
| 12 | Porto – Sporting Lissabon | 1X2 |
| 13 | Strasbourg – Nice | 1X2 |
Spiken: Hammarby – Halmstad (1)
Jag spikar Hammarby hemma på 3Arena. Läget är perfekt när Hammarby kommer från en rejäl islossning där det enligt rapporteringen blev 8-1 mot Örgryte i senaste omgången. Det är den typen av match som ger fart i anfallsspelet och som ofta följs av en ny stark insats när man får spela hemma igen.
Halmstad har haft en tyngre start på säsongen. Premiären slutade med förlust borta mot AIK och därefter kom en ny smäll hemma mot Degerfors. Senast fick HBK med sig 1-1 mot IFK Göteborg vilket så klart hjälper men det är fortfarande ett lag som letar stabilitet och som har haft svårt att få med sig resultat.
På förhand ser det också bra ut på skadefronten för Hammarby där det inte rapporteras några avbräck. Med den här formen och med hemmaplan i ryggen är ettan en naturlig byggsten som gör att garderingarna kan läggas på de mer svårlösta matcherna.
Skrällchans i Leverkusen
Matchen som kan rensa kupongen är Bayer Leverkusen – Bayern München i DFB Pokal. Det är semifinal på BayArena onsdag 22 april och i den typen av cupmatch får hemmasidan ofta mer mod eftersom ett enda momentum kan bära hela vägen till final. När svenska folket lutar tungt åt Bayern blir värdet automatiskt intressant i att inte låsa sig.
En sak som gör läget extra spetsigt är tajmingen. Bayern säkrade Bundesliga titeln den 19 april och har dessutom Champions League semifinal runt hörnet den 28 april. Det gör att belastningen blir hög och att Bayern kan behöva prioritera minuter vilket i sin tur öppnar för att Leverkusen kan få bättre chans att trycka upp spelet.
Det finns också en tydlig påminnelse från senaste ligamötet i Leverkusen. Den 14 mars slutade matchen 1-1 vilket visar att Leverkusen kan stå upp på hemmaplan även mot den här typen av favorit. Därför vill jag ha helgardering här och framför allt vill jag ge ettan och krysset en ärlig chans att sänka många system.
Med en spik som sitter fint i Allsvenskan kan systemet leva på bredden i de största värdematcherna. Sitter helgarderingarna rätt så finns det alla möjligheter att få en kväll där utdelningen drar iväg.
Lycka till på kupongen. Faller en av de stora favoriterna samtidigt som spiken håller så är det ofta där vinsten byggs.
Kommentarer
Logga in eller skapa ett konto för att kommentera.