Europatipset tips 28/12

Europatipset tips 28/12

Joakim
Skribent: Joakim
Publicerad:

Årets sista Europatipskupong bjuder på en mix av Premier League, Serie A, portugisisk boll och ett laddat AFCON-block.

Jag lutar mig mot fem tydliga spikar, där Inter borta mot Atalanta blir huvudnumret. Inter toppar Serie A, radar upp segrar och har ett stabilt försvarsspel, medan Atalanta visserligen är starka hemma men såg ganska skakiga ut senast mot ett decimerat Genoa. Samtidigt väljer jag offensiva garderingar i Italien och Portugal mot storfavoriter som Bologna, Napoli och Benfica, där oddsen talar ett annat språk än strecken.

Systemförslag inför Europatipset 28 december

#MatchTips
1Crystal Palace – Tottenham1X2
2Sunderland – Leeds2
3Atalanta – Inter2
4Bologna – Sassuolo1X2
5Cremonese – Napoli1X2
6Braga – Benfica1X2
7Arouca – Gil Vicente1X
8Sporting Lissabon – Rio Ave1
9Casa Pia Lisbon – Vitória de Guimarães2
10Paços Ferreira – Farense2
11Ekvatorial Guinea – Sudan1X2
12Algeriet – Burkina Faso1X
13Elfenbenskusten – Kamerun1X2

Spiken: Atalanta – Inter (2)

Inter kliver in i Bergamo som serieledare med åtta segrar på de tio senaste ligamatcherna, ett målsnitt runt 2,1 framåt och bara 0,7 insläppta per match. Det är ett lag som kontrollerar matchbilderna via bollinnehav och ett tungt mittfält, och där Lautaro Martinez fortsätter att leverera mål i jämn takt. Bakåt har Yann Sommer dessutom hållit flera nollor på bortaplan, vilket ger en stabil bas även när matcherna blir tighta.

Atalanta har fått ett lyft under Raffaele Palladino med fyra raka hemmasegrar i ligaspelet, men prestationerna har inte alltid motsvarat resultaten. Senast krävdes ett sent nickmål av Isak Hien mot ett tiomannalag från Genoa för att få med sig alla poäng och den insatsen var långt ifrån glasklar. Samtidigt saknas viktiga offensiva pjäser som Ademola Lookman på landslagsuppdrag vilket urholkar hotet i djupled.

Skrällen: Ekvatorial Guinea – Sudan (1X2)

På kupongen har svenska folket gjort Equatorial Guinea till en närmast ”klar” vinnare med runt 73 procent av strecken, trots att oddsmarknaden bara ger hemmasegern cirka 38-40 procents chans. I verkligheten är det här en betydligt mer öppen match, mitt i ett glödhett Grupp E-läge där båda lagen jagar poäng bakom gruppfavoriten Algeriet.

Tittar vi längre bak är Sudan svaga resultatmässigt med bara en seger på elva landskamper, men de har ändå hållit nollan i flera matcher och lever mycket på en kompakt defensiv och omställningar. Med allt att vinna i ett läge där ”alla” streck sitter på Equatorial Guinea är X2 ett givet spelvärdesdrag. Räcker Sudan till en poäng eller till och med skrällseger mot ett pressat hemmalag sitter vi på en halvgardering som rensar rejält i kuponghögen.

Kommentarer