Europatipset tips 5/11
Det är höst och matcher från Champions League på Europatipset i Champions League men också engelska ligamatcher och två svenska lag där Malmö FF har en lurig uppgift mot Panathinaikos och Häcken möter Strasbourg.
Haaland möter sin gamla klubb
En av de större matcherna är att Erling Haaland ska möta sin gamla klubb Borussia Dortmund hemma i Manchester och jag tycker det luktar skräll.
Historiskt sett har det varit jämnt mellan lagen. Om man tittar på de senaste åtta mötena så har City vunnit 3, Dortmund 2 och 3 matcher har slutat oavgjort.
Skulle Dortmund ta poäng vore det en riktig kupongrensare då endast 15% har streckat kryss i matchen samtidigt som City har 75% av strecken.
Jag väljer att jaga värde i den här matchen och spelar 1X.
Barca spikas
Den mest stabila spiken på kupongen är Barcelona borta mot Club Brügge. Katalanerna har sett starka ut den här säsongen och Brügge brukar ha svårt att hålla tätt i defensiven.
Att den belgiska klubben som förvisso har god erfarenhet av att spela i Europa ska stå emot Barcelonas offensiv i över 90 minuter känns osannolikt så jag känner mig trygg i spiken.
Malmö & Häcken räcker inte till
Malmö FF har inför mötet med Panathinaikos en ganska svag form i europeiska sammanhang. Statistiken visar att Malmö i Europa till och med har varit sämre på hemmaplan än borta.
Vad häller Häcken så har inte den defensiva stabilitet som krävs mot ett lag som Strasbourg som dessutom har mer erfarenhet av att spela i Europa. Jag tror som bäst att Häcken kan spela oavgjort på grund av hemmafördel men väljer att chansspika Strasbourg.
        								
Kommentarer
Logga in eller skapa ett konto för att kommentera.