
Speltips Ryder cup dag 1 fredag
Då var första dagens matcher äntligen annonserade så att speltipsen kan rulla på! Jag tänkte vi satsar på en fyrling och försöker pricka alla matcherna.
Match 1: Dechambeau & JT mot Rahm & Hatton
Dagen börjar med en riktig höjdare, det kan bli tungt för Europa om Bryson har en bra dag, Bethpage black är en bana som går att övermuskla rejält så länge man har pli på sin driver, vilket är hans farligaste vapen. JT har inte varit den hetaste spelaren på senare åren men jag tror att dom kommer att komplettera varandra ganska så bra.
Så även om Rahm & Hatton är en bra kombination så lägger jag mitt tips här på att USA tar första matchen.
Match | Speltips |
---|---|
Dechambeau & JT mot Rahm & Hatton | Dechambeau & JT (USA) vinner |
Match 2: Åberg & Fitzpatrick mot Scheffler & Henley
Ännu en tung start för Europa där vi får se våran egna Ludvig Åberg ställa sig mot världens bästa golfare. Även hur mycket jag än vill att Ludde tar den matchen så kommer mitt bet att ligga på Scheffler. Det som kan förändra saken någorlunda är ifall vädret skulle ställa till det och att Fitzpatrick kan med sin erfarenhet av att spela i regn och på blöta banor lyckas vända matchen till Europas fördel.
Match | Speltips |
---|---|
Åberg & Fitzpatrick mot Scheffler & Henley | Scheffler & Henley (USA) vinner |
Match 3: Mcilroy & Fleetwood mot Morikawa & English
Äntligen börjar dagen vända till våran fördel. Dethär ska vara en spiksäker vinst för Mcilroy & Fleetwood som båda två under årets gång lyckats med stora bravader. Morikawa & English är ingen enkel match i sig men om Mcilroy och Fleetwood behåller lugnet så kommer dom att kunna överrumpla banan i jämförelse med amerikanerna.
Match | Speltips |
---|---|
Mcilroy & Fleetwood mot Morikawa & English | Mcilroy & Fleetwood (Europa) vinner |
Match 4: Macintyre & Hovland mot Schauffele & Cantlay
Dagens sista foursome, riktigt svårt val, oddsen är relativt lika varandra vad jag kunnat se än så länge, något till fördel för USA. Jag väljer att gå emot strömmen här då jag av någon anledning har väldigt mycket förtroende för att Macintyre kommer vara den spelaren som kommer att prestera högst över förväntan under hela turneringen. Banan passar hans gritty och grindiga psyke, speciellt om det skulle komma endel regnskurar eller vind. Vi kör på vinst för Europa här också.
Match | Speltips |
---|---|
Macintyre & Hovland mot Schauffele & Cantlay | Macintyre & Hovland (Europa) vinner |
Summering
2 Första matcherna, USA, 2 sista, Europa. På en fyrling får jag i skrivande stund ett odds på 9.06 hos Unibet där jag kommer lägga mitt odds. Jag uppdaterar imorgon med hur oddsen ser ut på andra bettingsidor.
Uppdatering: Bättre odds på betMGM.

Kommentarer
Logga in eller skapa ett konto för att kommentera.