USA – Belgien: Speltips & Odds VM 2026
Åttondelsfinalerna avslutas i Seattle, där värdnationen USA möter ett Belgien fullt av stjärnor. Båda lagen har vass offensiv och samtidigt ett försvar som läckt rejält i turneringen. Med hemmapubliken som taggar upp tempot tror vi att det blir mål i båda ändarna.
Speltips: Båda lagen gör mål (1.68 ComeOn)
USA spelar med hög press och mycket fart hemma, och nu är Folarin Balogun tillbaka efter sin avstängning, vilket ger anfallet mer udd. Belgien har å sin sida Kevin De Bruyne, Doku och Lukaku, alltså gott om spelare som kan avgöra även en tuff match
Eftersom båda försvaren sett skakiga ut känns nät i bägge kassarna som den troligaste utgången. Bästa priset hittar du hos ComeOn på 1.68, medan Expekt ligger strax under på 1.62.
| Match | USA – Belgien |
| Turnering | VM 2026, Åttondelsfinal |
| Avspark / spelstopp | 7 juli 02:00 (svensk tid) |
| Spel | Båda lagen gör mål |
| Odds | 1.68 |
| Spelbolag | ComeOn |
| Units | 2/10 |
USA har fart och medvind på hemmaplan
USA har imponerat under Mauricio Pochettino och tog sig hit efter en stabil turnering, senast med en klar seger mot Bosnien. Laget pressar högt, ställer om snabbt och matas på av en enorm hemmapublik. Att Folarin Balogun är spelklar igen är ett lyft, för han ger djup i anfallet och skapar ytor åt Christian Pulisic.
Men att hans röda kort mot Bosnien drogs tillbaka precis lagom till den här matchen är en historia värd att stanna vid. Vi tycker ärligt talat att det skaver rejält när en nyckelspelare i värdnationen frias exakt när det passar som bäst.
Det har spekulerats en hel del om hur beslutet gick till, och även om vi inte kan bevisa något så är det den sortens vändning som får en att höja rejält på ögonbrynen.
Baksidan är att den höga pressen lämnar ytor bakom backlinjen, precis det som ett skickligt Belgien kan utnyttja. Pulisic jagar dessutom fortfarande sitt första mål i turneringen, och det här kan vara kvällen då han klickar till.
Belgien har klassen men läcker bakåt
Belgien har inte varit lysande i turneringen men vaknade till mot Senegal, som de vände och vann efter förlängning. Kevin De Bruyne är fortfarande navet och kan skära upp vilket försvar som helst med sina passningar. Romelu Lukaku jobbar sig i form och kan vara tillbaka från start, vilket ger ännu mer tyngd framåt.
Problemet för Belgien är försvaret, som varit ett av turneringens mest lättspelade. De har släppt till gott om lägen match efter match, och mot ett USA som spelar med hög fart hemma i Seattle lär de få kämpa för att hålla tätt. Det talar återigen för mål åt båda håll.
Kommentarer
Logga in eller skapa ett konto för att kommentera.