V85 Tips lördag 24/1

V85 Tips lördag 24/1

Thomas
Skribent: Thomas
Publicerad:

Det är V85 och omgången körs i Kalmar. Sportsligt är det en ganska ljummen omgång som blandar lopp med tydliga favoriter och lopp där streckbilden är mer utspridd än den brukar vara.

Bra att veta om Kalmar travbana är att kurvorna är relativt snäva vilket gör att banan kan upplevas som lite mer krävande än vissa andra tusenmetersbanor. Hästar med god aktion och balans klarar detta bättre medan stora, långstegade hästar ibland får svårare att hålla farten genom svängarna.

Loppet de flesta nog ser fram emot mest är avdelning 3 där segermaskinen Stens Rubin ställs mot meriterade och snabbe A Fair Day i Gulddivisionen över 1640 meter. Det är bara 7 hästar som kommer till start men ärligt talat så känns det som att det bara är två det kommer handla om.

Fetisov är min enda spik

I en omgång där jag har svårt att hitta bra spikar är Fetisov (döpt efter den gamle hockeyspelaren?) mitt bästa val. Han kommer från tre raka segrar och är enligt mig en nivå bättre än fältet han ställs emot.

Han lär köras offensivt och gå för ledningen där ett faktum är att de gånger han lyckats nå ledningen har han aldrig förlorat.

Två kupongrensare

I V85-7 är 10 Frankie Godiva (5%) en sån där typisk kupongrensare. Han är bara streckad på 5% men kommer från tre raka vinster, samtliga på tiden 13,6a. Vinsterna har förvisso varit mot lättare motstånd och nu startar han från spår 10 men en liknande tid i det här loppet och han är långt ifrån uträknad.

Fuego Degato är en annan häst som hamnar lågt i strecken. Han är inte är en naturlig förstahäst i loppet men har gjort bra prestationer historiskt och möter ett motstånd där flera av de mer betrodda hästarna är mer beroende av position för att prestera maximalt.

Han kommer även med två lopp i kroppen och även om bakspår knappast är till någon fördel så är det en häst som brukar fullfölja sina lopp och klara sig bra oavsett utveckling under loppet.

Kommentarer