V85 Tips nyårsafton 31/12

V85 Tips nyårsafton 31/12

Thomas
Skribent: Thomas
Publicerad:

Nyårsafton på Axevalla är finalkväll av WinterBurst och det finns en rejäl jackpot på 90 miljoner i omgången. Sportsligt är Sylvesterloppet (V85-8) ett av huvudnumren i vad som annars bör ses som en knepig omgång där jag spår hög utdelning för den som lyckas få åtta rätt.

OBS: Kom ihåg att tiden som gäller är 15:10 för den här omgången

Felicia Hall är min enda spik

Felicia Hall tillhör inte kategorin hästar som växlar kraftigt mellan toppar och bottnar. Hon gör i regel sitt lopp bra och hennes lägstanivå är relativt hög jämfört med många konkurrenter.

I praktiken innebär det att hon inte behöver ha sin allra bästa dag för att vinna det här loppet. Om hon bara presterar i närheten av sitt normala räcker det långt, vilket sänker risken betydligt för den som spikar.

Det är lite i brist på andra alternativ jag spikar Felicia men med tre raka segrar och ett motstånd hon bör vinna över är det omgångens bästa val.

Jag garderar Patton

Patton är en av de mest spelade hästarna i sin avdelning och det är inte orättvist sett till hans prestationer. Dock väljer jag att gardera.

Det mest påtagliga faktumet är utgångsläget men en lika tydlig faktor är att Patton inte är ensam om att vara kapabel i loppet. Det finns flera konkurrenter som enligt mig bedöms ha realistisk segerchans, även om de är mindre spelade.

Många ser ut att spika Patton där jag istället ställer mig på tvären och jagar skrällar. Totalt garderar jag med fem hästar där Navy Zon (streckad till bara 2%) är en av de mest intressanta.

Glöm inte Strawberry GooGoo i avdelning 7

Strawberry GooGoo ingen självklar vinnare men han är heller inte chanslös. Han är intressant därför att han passar väl in i ett tänkbart lopp där flera favoriter gör upp tidigt, där tempot blir uppskruvat och där uthållighet och avslut blir viktigare än position efter första sväng.

Det mest intressanta är att hans senaste fem starter visar att han mött rätt tuffa gäng och ändå levererat flera starka insatser. Han blev femma på 2140 auto senast på tiden 13,6a och tidigare bllivit trea på en tid som visar 13,3a.

Med andra ord har han visat upprepade gånger att han kan springa på tider som räcker långt i den här typen av sammanhang.

Kommentarer