V86 Tips 10/12

V86 Tips 10/12

Thomas
Skribent: Thomas
Publicerad:
Uppdaterad:

Det vankas onsdag och omgången går som vanligt på Solvalla och Jägersro. Viktigt att tänka på är att det är barfotaförbud (alla går med skor) och extra krydda i form av jackpot ca 18 miljoner på V86.

Max Montana spikas

Max Montana har bäst form i fältet samtidigt som motbuden antingen är beroende av spets, har tveksam dagsform eller står inför svårare förutsättningar än de brukar.

Det som verkligen sticker ut är den utveckling han visat under hösten. Han har gått från att vara en lite ojämn häst till att prestera toppinsatser varje gång. Senaste segern var inte bara bra, den var ett kvitto på att han nu är en häst som siktar på högre divcisioner.

Nu körs han för första gången av Örjan Kihlström så även om jag brukar känna mig otrygg med med en spik i sista omgången känns det som ett självklart val.

Omgångens skrällar

Det är glest med storfavoriter för onsdagens omgång och då det dessutom ligger en jackpot tror jag det vankas hög utdelning för åtta rätt. Nedan har jag sammanställt vilka skrällar jag tror på och varför.

HästVarför
Poker Face (V86-1) Även om han inte är favorit har han kapacitet och har bara streckatst ill runt 15%. Om loppet blir tufft och tempot hårt kan han överraska.
Nouri di Quattro (V86-2Han har har visat form och kan överraska vid rätt resa. Just nu bara streckad på 5%.
Conrads Leonard (V86-3) Från bakspår och inte rankad topp, men kan överraska i slutrundan om loppet blir snabbt. Två lopp i kroppen varav en vinst.
Brunet Garde (V86-4)Hon har gjort flera insatser där han gått bättre än vad resultatet antyder och är bara streckad till 5% i ett öppet lopp.

Kommentarer