V86 tips 25/2
Onsdagens V86 är en klassisk vinterjackpotomgång där lopp körs på två av Sveriges största travbanor, Solvalla i Stockholm och Jägersro i Malmö.
Det ligger 12 miljoner kronor att dela på för alla som får åtta rätt där jag siktar på dubbelt upp Björn Goop vad gäller spikarna.
Gaining experience står en nivå över konkurrensen
Här har vi en häst som under tidigare starter visat både uthållighet och vinnartakter över längre distanser, något som är direkt överförbart till just detta lopp på 2640 meter autostart. Även om hästen varit borta från tävling ett tag, finns det starka argument för att formen fortfarande räcker långt.
Vissa individer kräver lopp i kroppen och andra är tävlingsredo direkt när de kommer ut. Gaining Experience har historiskt tillhört den senare kategorin.
Timo Nurmos har tidigare visat att hans hästar brukar vara som bäst direkt efter uppehåll, och Björn Goop i sulkyn är en av sportens mest meriterade.
Kort sammanfattat är det här omgångens tryggaste spik.
Dubbelt upp Björn Goop
Magic Bourbon, även han med Björn Goop har under den senaste tävlingsperioden noterat segrar på låga 12-tider över kort distans och även stabila 13-tider över medeldistans. Det är siffror som står sig väl i sammanhanget.
Prestationer på 1.12 blankt över 1640 antyder att grundspeed finns och mycket pekar på att det kommer bli spets och slut för Magic Burbon i det här loppet.
En annan avgörande aspekt är lägstanivån. Vissa hästar har hög topp men ojämn prestation. Magic Bourbon har istället visat en stabil resultatrad med frekventa pallplaceringar och få svagare insatser.
För mig blir det en spik och håller mina båda tummar för att Björn Goop vinner båda loppen med sina favoriter.
Skrällbudet – Espri Vendil (V86-6)
I den sjätte avdelningen finns Espri Vendil, en häst som ligger runt femprocentstrecket och som prestationsmässigt är betydligt mer intressant än streckfördelningen antyder.
Espri Vendil har i tidigare starter visat att han klarar av att hålla jämn fart över full distans även när tempot varit uppskruvat. I flera lopp har han gått 1.13-1.14 över medeldistans utan optimala resor, och det är kilometertider som står sig väl i fältet.
I ett lopp där det finns flera offensiva hästar på startvolten finns det risk för överpace. Ett sådant scenario gynnar just en stark avslutare med dokumenterad uthållighet. Tillägg visst men 5% i en jackpotomgång och utdelningen skulle öka rejält.
Kommentarer
Logga in eller skapa ett konto för att kommentera.