V86 tips onsdag 12/11
Omgången på Solvalla och Åby är intressant då den saknar en tydlig favorit där flera lopp bjuder på öppna fält med skiftande förutsättningar.
I skruvande stund är favoriterna mer utspridda än vanligt där ingen häst är streckad på mer än 55% just nu. Med åtta lopp i sikte indikerar det ingenting annat än hög utdelning för den som får åtta rätt.
Nickel Occagnes är den tryggaste spiken
Nickel Occagnes (Avdelning 5, häst nr 7) har visat formstark avslutning och vann senast trots tuff uppgift.
Ekipaget hamnade utvändigt om ledaren men spurtade kliniskt över upploppet. Nu väntar start från ett mer gynnsamt läge.
I en svår omgång tror jag Carl Johan Jepson och Nickel Occagnes är den säkraste spiken om än den känns rätt osäker med handen på hjärtat.
Maggie May Malt kan skrälla i avdeling 2
I andra avdelningen tror jag många kommer förlita sig på att spika Emporio Broline. Inte för att de är säkra på spiken utan mest för att kunna gardera hårdare i övriga lopp.
Jag vill höja ett varningens finger Maggie May Malt (7). Hon öppnade senast väldigt bra och kommer med form. Spåret är inte optimalt men om öppningen räcker kan han hitta till tät eller position nära ledaren och därifrån hålla undan.
Det är Amatörpokalen som står på spel så vad som helst kan hända. Att en häst som Maggie May Malt som har ett bra lopp i kroppen och vann från spår 10 senast bara är streckad på 4% just nu gör att jag tar med den i loppet som jag i övrigt garderar ganska friskt.
Kommentarer
Logga in eller skapa ett konto för att kommentera.