V86 Tips Onsdag 22 April
Hela 22 miljoner kronor ligger i potten för en ensam vinnare när V86 den här onsdagen delas mellan Åby och Solvalla. Det är en jackpotomgång som lockar brett, och på förhand ser det inte lika skrällbetonat ut som förra veckan men det finns ändå lopp där det lönar sig att gardera och ett par ställen där man med gott samvete kan spika hårt.
Solvalla bjuder på det mest intressanta innehållet med ett par välrenommerade hästar, medan Åby bidrar med öppnare lopp som kräver lite mer fingertoppskänsla.
Don Fanucci Zet bara ska vinna
I V86-4 på Solvalla, det anrika E-loppet The Onions tredje upplaga inför Elitloppet, finns det en häst som i princip inte behöver någon djupare analys för att motiveras som spik och det är 4 Don Fanucci Zet.
Tioåringen årsdebuterade på Solvalla den 8 april och vann det andra E-loppet överlägset. Örjan Kihlström dundrade omgående till ledningen och sedan hästen fått varva sprintade Don Fanucci Zet undan till enkel seger på 1.11,1 över 1640 meter.
Det som imponerade var inte bara segern i sig, utan hur den kom till. Kusken Örjan Kihlström konstaterade efteråt att hästen var nästan lite alertare än man kunde tro efter den långa frånvaron, och att det inte märks att han är tio år.
För mig är det är ett kvitto på att Daniel Redéns stall har fått honom i ett riktigt bra skick, och nu med ett lopp i kroppen bör han vara ännu skarpare.
Prince of Euro i V86-6 kan skrälla
I V86-6, Vårfavoriten på Solvalla, är 2 Prince of Euro ett spännande spikförslag för den som vågar med en historia bakom sig som skapar extra intresse. Hästen är son till Önas Prince, som vann just Vårfavoriten i början av sin karriär, och tränaren Per Nordström siktar nu på att sonen ska upprepa pappas bedrift.
Det är inte bara en bra story, det finns hästliga argument bakom. Senast vann Prince of Euro ett treåringslopp på Åby efter en rask inledning och nästan lika rask avslutning, och blev därmed Önas Princes första segrande avkomma.Per Nordström har beskrivit hur hästen tagit rejäla kliv sedan fjolåret och att han nu är starkare och mer mogen. Spåret är bra inför onsdagen och flera av de snabbaste konkurrenterna fick sämre utgångslägen, vilket gör att tränaren är supernöjd med förutsättningarna.
Hade det varit ett litet system hade jag spikat men för det här väljer jag att ta med även Nanda Devi Cut som onekligen har kapaciteten.
Kommentarer
Logga in eller skapa ett konto för att kommentera.